Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii
i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu

Zagraniczne
praktyki zawodowe

Rekrutacja
2023/24

PRZEJDŹ>Relacja z Włoch

24 Marca 2013 godz: 17:31:00

„Relacja z Włoch”

Nazywam się Łukasz Chojnacki i jestem uczniem klasy II technikum hotelarskiego. W dniach od 27 września do 22 października 2010 roku uczestniczyłem w zagranicznym stażu, we Włoszech, w miejscowości Rimini, na stanowisku kelner. Staż ten odbyłem w ramach Programu Leonardo da Vinci, będącego częścią Programu „Uczenie się przez całe życie”.

                Pracowałem w czterogwiazdkowym Hotelu Continental E dei Congressi, który specjalizował się w organizowaniu konferencji. Pomimo tego, iż był to koniec sezonu turystycznego, gości nie brakowało. Średnia wynosiła ok. 60-70. Czasami było to 250 gości na sali. Wykonywałem czynności typowe dla każdego kelnera: nakrywanie do stołów, podawanie dań, robienie i podawanie kawy itp.

                Oczywiście nie samą pracą żyje człowiek. Wraz z moim kolegą i koleżankami z grupy, którzy również odbywali staż, byliśmy na trzech wycieczkach. Pierwszą wycieczką była wycieczka do San Marino, którą zorganizowaliśmy sami. Zwiedzaliśmy tam fragmenty murów obronnych oraz stare baszty. Następnie pojechaliśmy do Florencji. Wycieczka ta była zorganizowana przez naszego włoskiego partnera  „Sistema Turismo”. We Florencji byliśmy w Katedrze Santa Maria del Fiore, w której znajdują się zjawiskowe freski, przedstawiające Sąd Ostateczny oraz na słynnym Moście Złotników i widzieliśmy monumentalny posąg Dawida. Ostatnią  była wycieczka do Wenecji, również zorganizowaną przez „Sistema Turismo”. Tam przechadzaliśmy się wąskimi, starymi uliczkami oraz mostkami, które łączyły budynki pomiędzy, którymi była woda. We Włoszech nie brakowało słońca, a plaża była oddalona  5 minut od miejsca naszego zakwaterowania, toteż często spacerowaliśmy po niej, opalaliśmy się oraz zażywaliśmy kąpieli w Adriatyku.

                Praktyka zagraniczna we Włoszech pozwoliła mi zdobyć wiele umiejętności, które niewątpliwie przydadzą mi się w przyszłej pracy zawodowej. Poznałem wielu ciekawych i miłych ludzi oraz zwiedziłem dużo urokliwych miejsc.

Łukasz Chojnacki

administratorZespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcacych im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu, ul. Kujawska 1
tel./fax (089) 757 2670, poczta elektroniczna: mgzszio@poczta.onet.pl
autor: Grzegorz Malinowski