Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii
i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu

Zagraniczne
praktyki zawodowe

Rekrutacja
2023/24

PRZEJDŹ>Praktyka w Grecji wg relacji Ani Buńko

26 Listopada 2014 godz: 17:12:19

„Kalimera” ( to po grecku „witam”). Nazywam się Anna Buńko. Jestem uczennicą klasy IV technikum w zawodzie technik hotelarstwa. Opowiem o odbytej praktyce zawodowej w Grecji na wyspie Krecie.
Grecja to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 1400 wysp. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady, i Wyspy Jońskie.

Kreta to grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).
Krajobraz wyspy tworzą skaliste wybrzeża przeplatające się z szerokimi, jasnymi plażami. Klimat ma cechy umiarkowane jak i subtropikalne. Lato jest gorące i suche, w zimie jest chłodniej. Roślinność jest skąpa, bujniej rozwija się w wilgotniejszych rejonach.
Największe atrakcje turystyczne to ruiny pałaców minojskich, pozostałości archeologiczne, wąwóz Samaria. Warte zwiedzenia jest również Cretaquarium znajdujące się w miejscowości Gournes. Jest tam wiele akwariów, z wielką liczbą rodzajów ryb morskich zamieszkujących morze Śródziemne.

Praktyka zawodowa w Grecji trwała od 1 czerwca do 30 września 2014r. Uczestniczyło w niej 12 uczniów uczących się w zawodzie technik hotelarstwa  i technik organizacji usług gastronomicznych. Podróż do Grecji odbyliśmy samolotem. Na lotnisku w Warszawie poznaliśmy osoby z różnych regionów Polski, które razem z nami miały odbyć praktyki na Krecie. Podróż była długa i wyczerpująca. Do hotelu przybyliśmy taksówkami.

Hotel znajduje się w małym miasteczku Maleme. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu lotnisko wojskowe. Obecnie jest to miejsce pochówku większości Niemców poległych w czasie walk o Kretę i później.

Nowoczesny i komfortowy obiekt firmowany przez znaną sieć Louis Hotels składa się z 4-piętrowego budynku głównego i jednopiętrowych bungalowów; zajmuje powierzchnię 65 000 m2. Hotel oferuje 420 pokoi. Obiekt dysponuje basenami zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. W hotelu jest również główna restauracja, restauracja- Mura serwująca sushi, snack bar, bar główny, pool bar oraz dyskoteka. W skład czterogwiazdkowego hotelu wchodzi także kamienista plaża.

Naszą ekipę podzielono na osoby pracujące w kuchni i za barem. Pracowaliśmy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Praca w kuchni polegała na przyrządzaniu różnych potraw, uzupełnianiu bufetu w restauracji, robieniu ciast i ciastek, krojeniu owoców i warzyw. Natomiast pracując za barem przygotowywaliśmy różnego rodzaju drinki, serwowaliśmy napoje, wyciskaliśmy soki z owoców, przygotowywaliśmy bufet dla gości. Podczas pracy otaczali nas fantastyczni ludzie, dzięki którym mogliśmy rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Nawiązaliśmy również dobre relacje z gośćmi hotelowymi. W czasie naszego pobytu pracowali z nami  studenci między innymi z Rumunii, Ukrainy, Mołdawii i Rosji, z którymi bardzo się zaprzyjaźniliśmy.

W czasie wolnym od pracy zwiedzaliśmy wyspę. Przybliżę zatem obraz przepięknych miejsc zwiedzanych przez nas. Pierwszym z nich było miasto Chania. Chania jest sercem wyspy. Znajdziemy tu popularne plaże i restauracje, a także stylowe tawerny, bary i kawiarnie, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Chania jest drugim co do wielkości miastem na Krecie. Na każdym kroku można tu doświadczyć niezwykłej gościnności ze strony miejscowych mieszkańców. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są: Port Wenecki, Stare miasto i Hala Targowa

Następnym z fantastycznych miejsc, do którego udało nam się dotrzeć było miasto Kissamos. Nazwa miasta pochodzi od weneckiego zamku o nazwie Kasteli. Obecnie miasto jest portem rybackim, który oprócz tego przyjmuje promy pływające z Peloponezu oraz wyspy Kíthiry.

Mieliśmy również możliwość opalania się na plaży z różowym pisakiem na wyspie Elafonisi. Plaża ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż w Europie. Na wyspę można dostać się pieszo przez otaczającą ją płytką lagunę. Sama wyspa jest obiektem o unikatowych walorach przyrodniczych.

Zwiedziliśmy również malowniczą wyspę Balos, która znajduje sie na północno-zachodnim skraju Krety, między półwyspem Gramvousa i wyspą Imeri Gramvousa. Laguna Balos to magiczne miejsce. Delikatny, biały piasek pod stopami, krystalicznie czysta, bardzo płytka woda o barwie turkusowo-szafirowej.

Swój wolny czas spędzaliśmy również integrując się z innymi uczestnikami praktyki, organizując różne spotkania, wypoczywając na plaży, wspólnie chodziliśmy do miejscowych barów i dyskotek.

Na początku wydawało się nam, że 4 miesiące to bardzo dużo czasu, jednakże czas szybko nam minął. Ciężko było nam opuścić tak wspaniałe miejsce i rozstać się z tamtymi ludźmi. Chodź pracy było dużo to i tak pobyt wspominamy bardzo dobrze. Po przyjeździe do Polski nadal mamy kontakt z poznanymi tam osobami.

tohalinaZespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcacych im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu, ul. Kujawska 1
tel./fax (089) 757 2670, poczta elektroniczna: mgzszio@poczta.onet.pl
autor: Grzegorz Malinowski